Göğüsler, kadınlar için en önemli estetik öğelerden biridir. Meme yapılarındaki sarkma ve küçülme gibi sıkıntılar kadınların psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Estetik cerrahi alanındaki gelişmeler kadınları bu alana yönlendirmekte ve göğüs büyütme ameliyatı göğüs protezi kullanmaya teşvik etmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatlarında hastanın göğüs kafesi genişliği, meme dokusu, vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve sarkıklık derecesi gibi pek çok değişken incelenir. Hastanın vücut yapısına en uygun silikon belirlenerek ameliyatın nasıl yapılacağına karar verilir.

Sarkıklık çok az ise meme ucunun çevresindeki kahverengi kısımdan kesi alınır. Sarkıklık orta düzeyde ise memenin alt kısmından kesi yapılır. Silikon protez kas altına ya da meme dokusunun alt kısmına yerleştirilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Kullanılan Protezler

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan protezlerle ilgili olarak Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir, protezleri kohesiv yapı denilen birbirine sıkıca bağlı dokulardan oluştuğunu ve hiçbir darbe ya da kesilme ile dağılmayacaklarını ifade ediyor. Ameliyat sonrasında hastalarına garanti sertifikası veren doktorun kullandığı tüm malzemeler FDA onaylıdır.

Alerjik tepkilere ya da kansere neden olmadıkları kanıtlanan silikon protezler bir ömür boyu güvenle kullanılabilir. Hastanın vücut yapısına göre anatomik (damla) silikon ya da yuvarlak (round) silikon kullanılabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatı, göğüslerde asimetri olup olmadığına bağlı olarak 1 ya da 1,5 saat kadar sürebilir. Ameliyattan sonra bir iki gün ağrı kesici ilaçlarla giderilebilen hafif bir ağrı hissedilir. Hissedilen acı 2 gün içinde tamamen yok olur. Doç. Dr. Zühtü Demir göğüs büyütme ameliyatlarını lokal anestezi altında yapmayı tercih ediyor. Bu yüzden ameliyattan sonra hastalar oldukça rahat bir dönem geçiriyorlar.

Hasta, ameliyat olduktan 3 ya da 4 gün sonra kliniğe gelerek pansumanını yaptırır. Burada, evinde uygulayabileceği masaj çeşitleri gösterilir. Bir ay süreyle sporcu sutyeni kullanması önerilir. Hastanın dikişleri kendiliğinden eriyen estetik dikişler olduğu için alınmaları gerekmez.

İlk haftalarda ağır hareketler ve yorucu sporlar yapılmamalıdır. Hasta bir hafta içinde normal hayatına devam edebilir hale gelir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir