Plastik cerrahide en başarılı ameliyatlardan biri göğüs kanseri sonrası yeniden göğüs yapımıdır. Bu operasyonlar (rekonstrüksiyon) Kalıcı göğüs protezi konularak ya da meme dokusunun genişlemesini ve esnek bir yapıya kavuşmasını sağlamak için, bir süre genişletici balon, sonrasında ise protez yerleştirmesi ile yapılan işlemleri kapsar.

Meme protezi, meme cerrahisinde sıkça kullanılır. Meme onarımı (rekonstrüksiyon) operasyonları; hastanın kendi dokusu kullanılamadığında, hasta sırt ya da karın bölgesinde bir ameliyat yapılmasını istemediğinde, meme dokusunun bulunduğu alanda belirgin izler olduğunda, göğüs bölgesi radyoterapi görmemiş ve meme asimetrisini sağlamak isteyen hastalarda yapılır. En iyi sonuçlar, memesi çok sarkmamış ve küçük memeye sahip kadınlarda görülür. Meme boyutu büyük olan hastalara otojen doku ilavesi yapılır.

Yeniden Göğüs Yapımı Hangi Hastalara Uygulanmaz?

Göğüs bölgesine radyoterapi görmüş ya da bu bölgeye radyoterapi yapılma olasılığı bulunan hastalara meme protezi uygulanması önerilmez. Fakat meme protezi kullanan bir hasta ilerde radyoterapi görebilir, bu durumda protezde metal olmaması gereklidir. Protez içinde metal olması durumunda, çevre dokular radyasyondan etkilenecek ve fazladan doku zarar görecektir.

Göğüs Onarımı Nasıl Yapılır?

İki şekilde göğüs rekonstrüksiyonu yapılır.

Eş zamanlı ve tek aşamalı göğüs rekonstrüksiyonu: Kanser sebebiyle meme dokusu çıkarılan hastanın mastektomi sırasında göğsüne protez konulabilir. Burada önemli olan, meme dokusunun çıkmasıyla birlikte, hastanın yeterli kalınlıkta ve esneklikte dokusunun olmasıdır.

Gecikmiş ve iki aşamalı göğüs rekonstrüksiyonu: Kanser sebebiyle meme dokusu çıkarılan hastada ayrıca 7 ya da 8 cm’lik bir deri çıkarılmışsa, ameliyat sırasında doku genişletilmesi gerekir. Hastaya uygulanan doku genişletici birkaç ay boyunca kalmalıdır. Bu süre sonunda doku genişletici çıkarılır ve meme protezi uygulanabilir.

Doku genişletici denen şey, dokunun alt kısmına yerleştirilen bir çeşit protezdir. Silikondan üretilmiş olup, farklı şekillerde ve ölçülerde olabilir. Balon biçimindedir. Doku genişletici kullanılacak hastalar mastektomi sırasında doku kaybına uğramış kişilerdir. Meme dokusu çok incelmiş, önceden radyoterapi görmüş ya da radyoterapi görme olasılığı bulunan hastalara doku genişletici uygulanması önerilmez.

Göğüs onarımı ile hasta göğüs asimetrisinden kurtulur ve daha pozitif bir şekilde hayatına devam eder.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir